Czy wiesz, jakie znaczenie dla naszego organizmu mają fermenty?
To najstarszy i najbardziej efektywny proces konserwacji produktów przed zepsuciem i utratą cennych wartości odżywczych oraz możliwość zabezpieczenia zbiorów na zimę.
Fermentować można praktycznie wszystko od pędów kwiatów, ziół i drzew przez niezliczoną ilość warzyw po owoce nawet takie jak banan. Jakie kiszonki wylądują na Waszych spiżarnych półkach, zależy tylko i wyłącznie od Waszych kubków smakowych.
Historia fermentów
Sekretem zdrowia i siły Wikingów była właśnie fermentowana żywność, zapiski o tym można znaleźć w kronikach przypadających na XIII w. Z pewnością kolebką fermentów są kraje słowiańskie. W Polsce najsłynniejsze są ogórki i kapusta, Rosja słynie z kwasu (kombuczy) a na Kaukazie kisi się również pomidory, jabłka czy dzikie rośliny.
Właściwości odżywcze
1. Kiszenie umożliwia zatrzymanie w produktach wielu cennych witamin i minerałów takich jak wit. A, E, K, C i witaminy z grupy B oraz magnez, żelazo, wapń, potas i fosfor.
CIEKAWOSTKA: dzięki fermentacji nie tylko zatrzymujemy cenne witaminy, ale również zwiększamy ich ilość.
2. Kiszonki są niskokaloryczne. W procesie fermentacji następuje przemiana cukrów w kwas mlekowy. Cenne informacja dla osób na diecie 🙂
3. Kwas mlekowy jest niezbędnym elementem naszego układu pokarmowego. Dzięki niemu nasze bakterie mają możliwość namnażać się i efektywnie zasiedlać nasze jelito.
Dodatkowo, kiszonki są: – lekkostrawne, – oczyszczają organizm z toksyn, – pomagają przy nadmiarze wody w organizmie, – likwidują obrzęki i zastoje płynów, – usprawniają i wspomagają funkcje układu pokarmowego, – zwiększają odporność na infekcje i wzmacniają nasz organizm.
PS. Czas wyjazdów i grillowania, to często czas, w którym zdecydowanie częściej drinkujemy i piwkujemy. Zawartość witamin z grupy B i C, pomagają wypłukać z naszego organizmu alkohol, dzięki temu szybciej pozbywamy się toksyn i skutecznie walczymy z bólem głowy 🙂
Jakie przepisy interesują Ciebie najbardziej? Kombucha, fermentowane warzywa / owoce, kefir wodny, zawkas na chleb a może pączki i zioła,?
Sorry, the comment form is closed at this time.